П'ятниця 18 січня 2019

121438616 Happy Easter 1 24

Увійти Зареєструватися

Авторизуватися

Логін *
Пароль *
Запам'ятати мене

Створити акаунт

Поля, помічені зірочкою (*) обов'язкові.
Справжнє ім'я *
Логін *
Пароль *
Повторіть пароль *
Email *
Повторіть email *

Papp Tihamér ferences szerzetes kapta idén a Pásztor Ferenc-díjat

140477Papp Tihamér ferences szerzetes, egykori beregszászi plébános részesült idén a Pásztor Ferenc-díjban, mely minden év októberében egy olyan személyt illet, aki áldozatos munkájával, szolgálatával hozzájárult a beregszászi római egyházközség életének kibontakozásához.

A megemlékezést és a díjátadó ünnepséget október 22-én Pásztor Ferenc pápai prelátus, püspöki helynök, egykori beregszászi plébános, és mártír halálának 66. évfordulója napjának alkalmából rendezték meg a római katolikus templomban.

Molnár János, helyi esperes-plébános köszöntötte az egybegyűlteket, különösképpen Tihamér atyát, s egyben felkérte, hogy mutassa be a szentmisét. Szentbeszédében a Beregszászban eltöltött időszakot elevenítette fel, többek közt elmondta azt, hogy a szolgálata során leginkább ő volt a megajándékozott, hiszen a szovjet elnyomás után lehetett a közösség lelkipásztora, amikor újjászületett az egyházközség, ébredezett a közösségi élet és a hit, új hivatások születtek.

A szertartás végén ünnepi keretek között Bárdos István, az Egyházközség képviselőtestületének tagja felolvasta a laudációt, Birta István, a képviselőtestület elnöke átadta a Pásztor Ferenc-díjat.

A szentmise után az egykori mártír plébános emléktábláját koszorúzták meg, majd a hívek találkozhattak Tihamér atyával, mesélhettek neki életük alakulásáról, a családjuk hogylétéről, az egyházközség ünnepeiről és hétköznapjairól.

P. Papp Tihamér ferences szerzetes 1943. december 6-án született Újpesten, ötgyermekes család legidősebb tagjaként. A keresztségben a Lajos nevet kapta. Középiskolai tanulmányait az Esztergomi Ferences Gimnáziumban végezte, itt érettségizett 1962-ben. Teológiai tanulmányai elvégzése után 1968. február 25-én szentelték ferences pappá Esztergomban, ettől fogva szerzetesi neve Tihamér. A következő években öt évig Budapesten folytatta egyetemi tanulmányait az Eötvös Loránd Tudományegyetem természettudományi karán, ahol matematika–fizika tanári képesítést szerzett. 1973-tól 1988-ig az Esztergomi Ferences Gimnáziumban kollégiumi nevelő- és iskolai tanár volt, fizikát tanított, s mellette négy évig a kollégium rektori, azaz a ferences kollégium vezetője, igazgatója feladatkört is ellátta. Eközben három évig ferences házfőnök is volt. Ezt követően 1988-tól a Margit-körúti Budai Ferences Rendházban volt házfőnök és a ferences jelöltek magisztere, itt 1991-ig tartott a mandátuma. Ezzel egyidejűleg a Szentendrei Ferences Gimnáziumban volt tanár 1991-ig, amikor is hivatása és felettesei Kárpátaljára szólította misszióba, Zatykó László ofm. ferences szerzetes helyére, aki Majnek Antal ofm. és Radics Dávid ofm. mellett a Kárpátaljai Ferences Misszió egyik megalapítója volt. Tihamér atya végül legendás 11 évet töltött Kárpátalján, sőt, testvérei közül is teljesítettek itt szolgálatot, vagy dolgoztak vidékünkön, pl. az 1998-as és 2001-es árvíz idején. Erre a tizenegy évre, előzményeire és a beregszászi tevékenységre még visszatérek, csak hogy folyamatosan teljes legyen az életút, megemlítendő, hogy 1995. augusztusban, egy időre, Magyarországra tért vissza erőt gyűjteni. Ekkor vette át Pap Sándor atya a beregszászi plébánia vezetését. S mivel 1995. decemberben már ismert volt, hogy II. János Pál pápa Antal atyát püspökké nevezi ki, így még 1995. december végén visszatért Kárpátaljára, de akkortól Beregszászban hivatalosan már nem teljesített szolgálatot. Miután 1996-ban Majnek Antal atyát püspökké szentelték, a nagyszőlősi Kárpátaljai Ferences Misszió vezetését bízta rá a tartományfőnök atya, s a korábbi tizenöt helyen hárman szolgáltak. Tihamér atyát később a magyar ajkú plébániák püspöki helynökévé nevezte ki püspöke. (A szlovák anyanyelvű hívek és plébániák segítője Zsarkovszkij Péter általános helynök volt.)

2002-ben került vissza Magyarországra, Mátraverebély Szentkútra. Innen öt hónap után Szécsénybe helyezték káplánnak, 2006-ban ismét Szentkútra került, 2007-ben Zalaegerszegre plébánosnak a Jézus Szíve templomba, majd 2009-ben ismét Szentkúton folytatta a lelkipásztori szolgálatot. Az itteni nyolc éves szolgálat után helyezték 2017-ben, azaz idén augusztustól, Esztergomba a ferences rendház házfőnökének.

Bunda Fehér Rita
Kárpátalja.ma

Додати коментар

Не дозволяються нецензурні слова!

Захисний код
Оновити

cc s 3

Контакти

Україна, Закарпатська область

м. Берегово.

Email: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Телефон: (066) 915-41-57

 

Інформація

Копіювання інформації дозволяється тільки зі зворотнім посиланням.

Правила користування сайтом
Реклама на сайті

Copyright

© 2013 Всі права належать beregszasz.com.ua.

Дизайн і розробка: 

Сайт створено веб-студією Best-Studio

best-studio.com.ua

E-mail підписка

Ви маєте можливість підписки за допомогою електронної пошти.